Iceland. Journey to another planet
Ісландія. Подорож на іншу плату.
Один знайомий мандрівник писав про Ісландію, що це країна де ви можете побачите все і після якої вам вже не захочеться мандрувати. Я з ним не погоджуюсь, але можу підтвердити, що Ісландія справді вражає і не зважаючи на свій не великий розмір вона дуже дуже різна. Країна в яку не можна злітати "просто на вік енд", вона потребує підготовки як у логістичному так і у технічному плані та вимагає часу на розуміння і на те, щоб справді проникнутись.
Для мене Ісландія стала 35-ю країною у власному тревел-списку і відразу увійшла в ТОП-5 за емоціями, які отримав і красою яку побачив. Хоч у мене багато поперднього досвіду мандрівок і вся Скандинавія вже була у списку, але до Ісландії я справді готувався). Найважливіше було вибрати формат та підібрати класну компанію. Так, як це мала бути подорож "назад в зиму" форматом стала мандрівка на авто + комфорт і тепло готелів. Наступного разу це точно буде кемпер, або авто + намет в комбінації з отелями, задля більшої мобільності. Але це підходить лише для теплого періоду.
Маршрут Київ-Відень-Рейк‘явік-Рига-Київ. 9 днів у подорожі, 6 днів на острові, який нікого не лишить байдужим.
Ми зробили досить ризиковий вибір періоду подорожі, адже початок квітня - це ще далеко не весна.
Дивлячись з елюмінатора літака ми знали, що летимо "назад в зиму". Але за ці 6 днів ми бачили все: вічні льодовики, сніг, дощ, вітер 30 метрів за секунду, тепле сонце, веселки і головне - північне сяйво, яке, ще можливо споглядати у квітні.
Міжсезоння радувало малою кількістю туристів та трохи нижчими цінами, принаймні на житло.
Маршрут був побудований за 2 місяці до вильоту, авто і готелі заброньовані наперед. Хоч острів можна об'їхати по колу за 2 дні (всього 1300 км) ми вибрали формат більш розміреної мандрівки. Корисні поради та наш бюджет я приведу ближче до завершення цієї розповіді, а поки трохи емоцій і вражень та нашого маршруту...
Приліт в Кефлавік (50 км від столиці), заїзд в Рейк'явік, прогулянка найбільшим містом острова, чудовий захід сонця, яке доречі дуже довго сідає, дорога в Фоссатун назустріч зимі і засніженим вершинам, ночівля в атмосферних дерев'яних будиночках і споглядання північного сяйва!
Зустріч з Сергієм та Аньою, які приєднались до нашої мандрівки. Знову зима, дерев'яна церква Búðakirkja та однойменний пляж з лавою та піщаними дюнами, дорога в WEST парк, початок шторму та довгий дощовий день на західних фйордах півострова Снайфедльснес, знову зима неймовірні види на океан та обриви в Арнарстрапі штормове попередження через сильний вітер, закриті кілька доріг та фінальна точка дня - водоспат да гора Кіркюфелль.
Тихий ранок та блукання лавово-моховими полями, довга дорога на південь до початку Золотого Кільця. Сотні поворотів красивої дороги, ферми, коні та снігові вершини. Початок цивілізації та популярних туристичних маршрутів, кратер вулкану Керрід, перший та останній талончик в 4 євро за платний вхід в туристичне місце, червона чемля. Обід під відкритим небом в режимі пальник+газовий балон, знову сонце, перші автобуси з туристами, гейзер 2хв 45секунд знову вибух гейзера, купа емоцій, переїзд до велетенського водоспаду Гульфосс, неймовірний захід сонця!!!!! І неймовірне завершення дня релаксацією в гарячій річці в забутому людьми селі Хруні).
Ночівля в Хелла і відпочинок перед ще більш нейомвірними місцями. Водоспади фотосесії, водоспади, веселки, сотні кадрів, Селяландсфосс, Скогафосс і нарешті Чорний пляж і мис Дірхолай. Золоте небо перед заходом і диск сонця який тоне в океані. Вечір в кращому хостелі якому коли небудь доводилось зупинятись The Barn. Чарівні сни і звуки вітру за вікном.
Світанкова фотосесія нас з Мариною і вітер який хоче видути з тебе всі сили, чергова зміна погоди, місто Вік і дорога в напрямку національного парку Ватнайокуль. Знову весна і по справжньому тепле сонце зустрічає на початках трекінгу на водоспад Скафтафель. Випадкове знайомствао з Stjornarfoss.
Втома від н-ного водоспаду)), дорога в льодовикову лагуну, іншопланетний ландшафт - гігантські виступи плато, будинки вписані в скелі, тисячі валунів вздож доріг залишені колишніми льодовиками, чорні русла гірських річок, застиглі лавові поля оброслі мохом і льодяні лагуни з брилами уламків віковічної криги. Сотні птахів і морські котики уважно споглядають за туристами, знову сотні кадрів на камеру, океан перевертає залишки колишніх льодових брил. Дорога додому в Вік.
Завершальний вітряний ранок, листівки і сувеніри, мис Дірхолай і вражаючий вид з маяка, дорога в Рейк'явік, завершальний привал з видом на дихаючі теплом і сіркою схили вулканічних гір в Хверагерді. Кефлавік і літак додому...
Мені хотілося зв'язати весь маршрут однією ниткою, без пропусків і пауз. Ми так і проїхали його "на одному диханні", вклавши в один тиждень емоції цілого місяця. Легко емоційно виснажитись, і коли наступне чудо природи вас вже не буде так вражати - знайте, це нормально для Ісланді, адже краса тут просо в усіх напрямах!
Можу сказати, що очівування перевершили сподівання. і нажаль фото не передадуть атмосфери всього побаченого. Але я хочу подякувати природі і тій силі, що зробила нашу мандрівку не надто мокрою). На що я дуже розраховував))).
Насправді я чекав, що дощ буде лити усі дні, але в день прильоту було сонячно і +5. Середня температура 4-8, хоча було і +13 коли можна було навіть засмагати).
Ми мали дуже насичену програму та не хотіли втрачати час відсиджуючись в готелях. Насправді такий ритм тримати досить важко. В погоні за усіма точками маршруту, ви, можливо оминаєте, щось не відмічене, але не менш прекрасне. Тому деякими речима точно доведеться жертвувати. Для себе ми зрозуміли що не хочемо витрачати кілька годин часу на прогулянку до уламків відомого літака dc-3. І ні разу про це не пошкодували. Набагато приємніше знайти щось, на переший погляд непримітне по дорозі і бути "першовідкривачами", а не топтати вже затоптані стежки сотень туристів. Ось як наприклад будинки та ферми врізані в скелю або водоспад Stjornarfoss про, який ми навіть не знали. Це було щось справді нове і не пересічне!
В Ісландії дуже мало людей на вулиці, здалося, ми бачили більше коней ніж людей)). Хоча ті поодинокі мешканці маленьких містечок вздовж узбережжя завжди були дуже гостинні і щирі. Було дуууже кайфово, і ми ледь встигали крутити головати і вигукувати вау).
Я багато фотографував і фотографувався) і також відзняв дуже красиве лавсторі, яким поділюсь пізніше. У нас була дуже крута компанія і чудова пригода!
Тижня точно мало для знайомства з цією чудовою країною. Наступного разу будемо брати кемпер аби не бути прив'язаним до місць ночівлі. Єдине що хочу сказати, точно не варто зупинятись в одному отелі і їздити від нього в різні боки, ви втомитесь долати подвійний маршрут щодня.
А зараз більш конкретно про бюджет і витрати у нашій подорожі.
Прямих перельотів з Києва немає, тому треба летіти з пересадкою. Ми летіли компанією Wizzair через Відень, додому через Ригу. Також є варіатни через Будапешт, Варшаву та Копенгаген. В інших містах переважно доведеться ночувати, тому це теж + до витрат.
За 2 місяця до мандрівки та за наявності картки візейр клубу квитки обійшлись нам в 250$ на двох в два боки. В сезон ця ціна буде в 2 рази більшою.
Вартість багажу в 2 боки 130$ (4 перельоти). Брали одну позицію багажу на всіх.
Дешевих готелів чи хостелів в Ісландії просто не існує! Але всі гестхауси і навіть хостели на дуже дуже класному рівні. З кухнями, посудом та всім необхідним. Для прикладу в The Barn крім класного функціоналу і атмосфери був просто мегакласний дизайн і круте тусовочне лоббі.
Готелі навіть дорогі не сильно відрізняються по стилю будівництва та оформленню. Чимось схожі на майбутні колоніальні будівництва на Марсі, ззовні більше схожі на теплиці ніж на житло).Тому скільки б ви не заплатили і як би не виглядав ваш готель ззовні у ньому завжди буде тепло та затишно в стилі хюгге.
Найпростіший номер типу кемпінг коштував 55$ (постіль ще 15$), двоспальне (вперше зустрічаю) місце в хостелі 70$, хороший готель з сніданком від 100$ за номер.
Аренда авто: новий хетчбек KIA Ceed коштував близько 50$ за добу + функція другого водія + 10$ на добу.
Швидкісний режим в Ісландії - на гравійках до 80км/год, на трасі до 90 км/год.
Бензин 2$ за літр. Ми проїхали 1850 км і потратили на бенз 246$.
Оплатити заправку можна карткою. Після того як ви вставите картку в прийомник заправки у вас на карті блокується 150-200$ тоді ви заправляєтьесь і гроші повертаються на рахунок (так само у Норвегії). Тому, щоб заправлятись у вас має бути на рахунку з запасом.
Парковки переважно безкоштовні, в національному парку доба парковки 6$.
Всі водоспади і туристичні місця безкоштовні! Окрім кратера Керід, який я не вважаю більш цікавим чим затоплену шахту в Солотвино).
Більш цікаві розваги, такі як тур в льодяну печеру або групова прогулянка по льодовику коштують 160 і 70 євро відповідно. Відвідування Голубої лагуни 80$ на людину. Але коли в країні стільки безкоштовних термальних джерел і теплих річок, просто не бачу у цьому сенсу!
Продукти в супермаркеті на 20% дорожче ніж у континетальній європі, базові продукти не значно відрізняються.
Алкоголь продається лише в спеціалізованих алкомаркетах, які працюють з 14-18. Тому краще брати з собою у вас просто може не бути часу шукати місто і цей магазин). Не доводилось заїжджати в такому насиченому графіку. Пиво можна придбати в ресторанах та на рецепціях готелів і хостелів. В середньому 1 звичайне пиво 7-9$ (200грн!!!!)
За працю людей тут треба платити, тому приготовлена їжа справді дорога. Обід на фудкорті супермаркета обійдеться в 15-30 євро на людину. Ресторан - більше 40 євро. Тому в хостелах зранку і ввечері на кухні затори).
Дуже хороше рішення для мандріки і в умовах обмеженого доступа до цивілізації - туристичний пальник + газовий балон. По всій Ісландії є безліч місць для привалу і відпочинку з лавочками столами та доступом до питної води. Балон не можна транспортувати в літаку, але можна придбати на будь якій заправці. 450 грамовий балон коштує 15-20$. Ми постійно заварювали чай, адже температури в Ісландії не дуже високі. Проте не використали навіть третьої частини балону. Тому раджу брати 250 грам.
Воду можна набирати будь де, вона питна і дуже смачна.
На відміну від наших міст де поїсти можна на кожній заправці і в кожній забігайлівці, в Ісландії, практично немає міст)). Суцільні села і ферми, тому про питання перекусу потрібно думати на перед. За всі дні подорожі я ні разу не користувався місцевими паперовими кронами і навіть не бачив як вони виглядають. Перед манрівкою варто відкрити іменну доларову або єврому картку. Для запобігання подвійній конвертації з гривні.
В подорожі завжди хочеться чимось підкріпитись, тому дуже раджу брати з собою енергетичні батончики, сухофрукти і шоколад. Наш український шоколад справді значно смачніший місцевого. Глюкоза завжди піднімає настрій та додає енергії. Шоколад ніколи не буде зайвим, і його завжди можна використати як подарунок вашми новим ісландським друзям).
По речам які завжди варто мати з собою у Ісландії не зважаючи на пору року: хороші водонепроникні черевики, термошкарпетки, термобілизна, фліска, шапка, баф, тонкі рукавиці, вітровка або мембранна куртка, плавки/купальник, легкий флісовий рушник для термальних річок. Термос або термочашка.
Список корисних сайтів:
Аренда авто без внесення страхового авансу www.bluecarrental.is/
Прогноз погоди www.vedur.is/vedur/spar/stadaspar
Дорожні умови та веб камери www.road.is
Карта заправок та термальних басейнів Ісландії www.hotpoticeland.com
Прогноз північного сяйва (в зимовий період) www.en.vedur.is/weather/forecasts/aurora/
Сподіваюсь мої фото та розповідь надихнули вас. Живі емоції та сторіз з нашої подорожі можна переглянути у хайлайтсах у мене в Інстаграм.
Ісландія це точно той випадок коли краще один раз побачити! Гарних подорожей, друзі!